מאמרים וסרטונים מקצועיים

לידת תאומים
גילה פרץ

 5 עיצות זהב להתחלה מוצלחת

נולדו לכם תאומים?

בגידול תאומים הכל כפול: החיוכים, החיבוקים, המתיקות אבל גם האכלות, החלפות החיתולים, ההרגעות וההרדמות .

הטיפול האינטנסיבי  גורם לעיתים להורים לתאומים לסבול מתשישות ואם קשה להרדים תינוק אחד הקושי לעשות זאת עם שניים מוכפל ולעיתים אף מרובע. לאחר שהצלחת להרדים תינוק אחד, הבכי של השני מעיר אותו וחוזר חלילה, מצב  שעלול להימשך זמן רב.
 כדי לעזור  להורים בשבועות הראשונים  החלטתי לצרף לכם 5 עצות זהב שאימוצם עוד מהשלב הראשוני יקלו על הטיפול והרדמת השניים בהמשך ויצרו הנאה בגידולם.

תאומים ג'נג'ים משחקים בעגלה
גילה פרץ מחברת המאמר

מה עוד אפשר לספר על תאומים

עגלת תאומים תמיד מהווה אטרקציה.

כל הורה לתאומים יודע שטיול ברחוב תמיד יזכה אותו בתשומת לב .  אנשים שמתקרבים מתפעלים שואלים שאלות ומעירים הערות ,כדוגמת: הם זהים? (גם אם בעגלה שוכבים בן ובת) קשה לגדל תאומים. לא? איזה יופי .תמיד רציתי תאומים ? איזה יפים,זה שני בנים?  אהה שתי בנות .ועוד כהנה וכהנה.

להיות הורה לתאומים זה לא דומה לשום דבר אחר וכשמדובר בשלישיות זה באמת יוצא דופן ומיוחד.

כ- 70-80 מיליון זוגות תאומים נולדים מדי שנה שהם כ-1.5% מכלל הלידות . בישראל אחוז לידות התאומים והשלישיות הוא אפילו גבוה יותר ונחשב לאחד מהגבוהים בעולם.

תאומים ישנים
גילה פרץ מחברת המאמר

איך מרדימים שניים?

הורים לתאומים זוכים להתייחסויות רבות ושונות בכל הנוגע   לגידול שני תינוקות או יותר  ולאתגר שזה מזמן להם לאורך השנים, אבל ברור שרק הם מבינים  בנוסף לקושי והאתגר,את  הכיף וההנאה הכפולים ומכופלים, שגידול תאומים מזמן לחייהם ושזוהי  הנאה מתגמלת ביותר .
 
עם זאת כל אחד יסכים כי מעט קשה יותר לזכור את ההנאה הרבה , כאשר מתמודדים עם  ההרדמה של שני תינוקות בו זמנית , הבוכים ומתקשים לישון.
אמצו  את העצות והטיפים הבאים  כדי לעזור בהרדמת התאומים יחד, מרגע חזרתם הביתה.
 

גילה פרץ מחברת המאמר

לידת פגים

המילה "פג"  נזכרת כבר  בתנ"ך - "התאנה חנטה פגיה" (שיר השירים ב', יג) ומשמעותה- חוסר  בשלות.
בלידת פג אנחנו עדים הרבה פעמים לחוסר בשלות של מערכות גוף רבות בעובר כמו:הריאות, מערכת העצבים והמוח מערכת העיכול וכן מערכות נוספות.
מהי ההגדרה לפגות?
עובר שנולד לפני שמלאו להריון 37 שבועות.כאשר משקל העובר מתחת  ל2.5 קילו.כאשר משקל העובר אינו תואם את גיל ההיריון.

אחד מהקשיים הרבים שבהם נתקלים הורים בלידת פגים היא  העובדה שעם הלידה התינוקות מופרדים מאם, לעתים לתקופה שיכולה להמשך כמה שבועות. העוברים עוברים בדיקות רבות , מחוברים למכשירים לעתים מונשמים והקושי ניכר בעיניי הפגים וגם בעיניי הוריהם .

פג
ריפלוקס
גילה פרץ מחברת המאמר

 על תאומים ריפלוקס ושינה

התקופה הראשונה לאחר הלידה היא תקופה מאד מאתגרת לאימא  המתאוששת מחווית הלידה מחד ועסוקה  בהיכרות עם  התינוק החדש מאידך. התקופה הראשונה מאופיינת בקבלת תינוק קטן לידיים שהאימא עדין לא מכירה היטב ,  בניסיון להבין מה אומר הבכי שלעיתים עשוי להיות לא קל לזיהוי ופיצוח.תינוקות עד גיל 3 חודשים עלולים לבכות יותר מהרגיל עקב עוויתות מעיים-קוליק, טמפרמנט גבוה או רגישות גבוהה לסביבה החדשה אבל לעיתים הסיבה היא פשוט ריפלוקס- Gastro Esophageal Reflux Disease)GERD).
הסכויי לריפלוקס בלידת תאומים גדל היות שלעיתים קרובות  היריון תאומים אינו משלים 40 שבועות  ולידות מוקדמת מאד נפוצות  .במקרים כאלה הסיכון ללדת פגים  גדל ובאופן טבעי פגים נולדים  עם מערכות שאינן  בשלות  דיין.

אבא לתאומים ג'נג''ים זהים
גילה פרץ מחברת המאמר

אני אבא לתאומים

תאומים מביאים שינויי מאד גדול למשפחה, לרב המיקוד הוא על התאומים ועל האימא אבל במשפחות עם תאומים האבא הופך להיות מעורב בטיפול ובגידול שלהם כבר מהרגע הראשון ללידתם. לעיתים בגלל הסיטואציות המסובכות של לידת פגים אבל לרב כי זוג ידיים אחד לא יכול לעשות את מלאכת הטיפול  בזוג תינוקות הזקוקים להאכלה, החלפה ,הרדמה התארגנות למקלחות או לטיול בחוץ בששת החודשים הראשונים.
אז מה יכול לעזור לך, אבא ,להסתגל למצב המשפחתי החדש שהוא ללא ספק מצב מאד מאתגר ?

אספתי עבורך מאבות לתאומים את הטיפים הבאים:

תאומים ג'נג'ים זהים משחקים יחד
גילה פרץ מחברת המאמר

גע בי אני אחיך

תאומים נוטים להתחבק ולשאול אחד על השני כשהם לא ביחד אבל גם לחבוט ,למשוך בשיער ולחטוף  את המוצץ אחד מהשני .הדבר אופני גם לאחים הגדלים יחד ואינם תאומים, אבל התופעה נראית הרבה יותר  אינטנסיבית כאשר מדובר  תאומים.

השאלה למה?

הורים לתאומים מכירים טוב את הצורך שלהם  לגעת אחד בשני …..והרבה,זה מתבטא בהרבה חיבוקים אבל גם מריבות ,חטיפת צעצועים אחד מהשני או אחד לשני, להיכנס אחד למיטה של השני,  כשההורים לא מסתכלים  ,ובכלל לגעת ולהתחכך בכל דרך אפשרית

וזה נכון בכל גיל ותמיד.

אצל תאומים יש למגע תפקיד חשוב ביותר .באמצעותו הם חשים את גבולות הגוף שלהם,וזאת בנפרד מהתאום.

משפחה עם תאומים ג''ינג'ים זהים
גילה פרץ מחברת המאמר

המפתחות להצלחה בגידול תאומים

כאשר מתבשרים על הריון תאומים, לרב שוטף את ההורים גל של חששות, מה יהיה ואיך יוכלו להסתדר בגידול של השניים(אלוהים, שניים?) עם זאת ביום שהתאומים מגיעים לעולם ההורים   לומדים להסתדר, מה הם הדברים שעוזרים להורים לגדל תאומים? 

קבלו טיפים שמבוססים על ניסיון של הורים שעשו את זה:

ביבי תאומים אחד ישן ואחד בוכה
גילה פרץ מחברת המאמר

להרדים ביחד או לחוד?   

על הדילמות הנפוצות בהרדמת תאומים

האמת שלעיתים גם רק תינוק אחד מאד קשה להרדים.
והורים רבים לא זוכרים לילה אחד שלם של שינה מאז שהתינוק נולד.
אז כשמדובר בשני תינוקות העלילה פשוט הולכת ומסתבכת, כי אם אחד ישן טוב והשני מתקשה אז אנחנו בדילמה איך אנחנו מטפלים בסיטואציה הזו, שזה שמתקשה לא יפריע לזה שסוף סוף נרדם ולא יעיר אותו... ואז צריך להרדים את זה שמתקשה להירדם. מסובך...
וכששניהם מתקשים להירדם אז לעיתים ההורים נותנים לדמיון שלהם להתפרע והם נזקקים לגייס את כל היצירתיות שלהם על מנת לטפל בסיטואציה ואולי לזכות בכמה שעות של שינה.

תאומים ג'ינג'ים זהים ואני קוראים סיפור
גילה פרץ מחברת המאמר

 טקס שינה לתאומים איך עושים את זה נכון?

מדוע הרדמת תאומים היא משימה יותר מאתגרת ומחייבת התייחסות מיוחדת לנושא התאומות ?

ללא ספק עם הולדת הילדים העייפות היא אחת מהקשיים העיקרים בחיי ההורים ,כל זוג בהריון תמיד שומע התייחסות לעניין השינה ויודע שזה הנושא שעשוי להיות המאתגר ביותר אחרי הלידה.
הבעיה מועצמת מאד כמו בכל נושא בהורות לתאומים כשיש צורך להתמודד עם שני תינוקות בו זמנים.

ישנם בתים רבים ששעת הערב היא שעה שבה מתחיל להתגנב חשש ולחץ כיצד שעה לחוצה זו תעבור והאם בשעה 20:00 ישתרר שקט בבית ,והרדמת תאומים ובמיוחד בבתים שבהם הרדמת התאומים צריכה להשתלב בהרדמת ילדים נוספים שעת הערב היא לחוצה במיוחד.

תינוקת אוכלת ומכוסה כולה בספגטי
גילה פרץ מחברת המאמר

איך מתמודדים עם זריקת אוכל לריצפה?

כשתאומים מגיעים לשלב אכילת המוצקים ומגיעים לגיל שהם כבר יכולים לאכול לבד אנחנו מוצאים את עצמנו מתמודדים בתופעה שבה האוכל המוגש להם ברובו מוצא את דרכו לריצפה ןאנחנו עסוקים בלאסוף אותו תוך ניסיון ללמד אתם שלא זורקים אוכל.

למה זה ככה? ומה עושים כדי להתמודד עם התופעה ולשמור על השפיות?

 תמונה משפחתית של משפחה עם תאומים ג'יננג'ים זהים
גילה פרץ מחברת המאמר

על זוגיות והורות לתאומים

אז בואו נדבר על נושא שנדחק קצת לצד והוא :מה קורה לזוגיות כשאנחנו הופכים להורים לתאומים, ומזוג אנחנו הופכים למשפחה עם שני ילדים(או יותר)?

וכן בחרתי לדבר עליו דוקא היום ביום האהבה כי חשוב לשמר את הזוגיות כל השנה ולא רק ביום האהבה או טו' באב.

וידאו
גילה פרץ מחברת המאמר

סרטוני וידאו מקצועיים

סרטונים מקצועיים שנערכו לאתר אסקימו מומחים בנושאים של  ייעוץ שינה וייעוץ שינה לתאומים