טיפים

אבא לתאומים

למי ניגשים ראשון?

דילמה של הורים רבים לתאומים, למי ניגשים קודם?

כשנכנסים הביתה אומרים לכל אחד שלום בנפרד. אבל למי קודם? כשמגיעים לאסוף מהגן את מי מחבקים ראשון ? כששניהם בוכים .את מי מרגיעים ראשון?

זה שיותר קרוב? זה שיותר צורח?

ההמלצה היא לכל אחד בתורו. מה זה תור ואיך מנהלים תור?אנחנו צריכים לזכור מי היה ראשון אתמול והיום נתחיל בשני. הדבר נכון גם אם הראשון צורח והיום תורו של השני . אחרי תגובה עקבית תגלו שהוא הפסיק לצרוח ולומד לחכות לתורו. אין מה לעשות, עם תאומים אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות ספונטניים.

אחד מעיר א השני

אחד מעיר את השני

אחת הבעיות המרכזיות שהורים לתאומים נתקלים בה במשך הלילה היא החשש   שכאשר תאום אחד מתעורר בלילה ובוכה.  הוא לא יעיר את אחיו, ואז זה הופך לקושי להרדים אותם מחדש ולכן הפתרון המידי כדי למנוע מצב מעין זה ,הוא הוצאה של התאום שבכה   מהחדר והרגתו והרדמתו במקום אחר מהמיטה שלו. כשהורים  מוציאים את אחד התאומים מהחדר , לרב התאום השני מתעורר, ורואה שאחיו חסר,ואז  הוא קןלט שישנה התרחשות לילית  שהוא מפסיד ... עם הזמן  גם הוא מתחיל להתעורר בלילות ואז לרב הורים צגיעים למצב שעליהם להתמודד שוב עם שני תינוקות ערים בלילה  באופן קבוע ... לכן ההמלצה היא תמיד להרגיע את מי שהתעורר במיטתו. תוך זמן קצר אחיו יתרגל לקולות וזה לא יעיר אותו כלל.

תאומים מתקלחים

מקלחות וטקס שינה

שגרת הערב והתארגנות לקראת שינה עלולה להפוך לשעה מאד לחוצה בבית ולכן אימוץ של מס. כללים פשוטים עשויים להפוך את הזמן שלפני השינה לזמן איכות. ראשית עדיף לקלח כל אחד בנפרד. אם לא אפשרי, העניקו לכל אחד בתורו את מלוא תשומת הלב בניגוב, סירוק והלבשה.

עם הכניסה לחדר ובסיום ההתלבשות אפשרו  לכל אחד לבחור סיפור משלו ואז ההורה מקריא לכל אחד מהם בנפרד ובנוכחות השני, את הסיפור שבחר.  ואם בחרו את אותו הסיפור – נקריא אותו פעמיים... פעם לזה ופעם לזה.

גבולות

גבולות

כאשר אנחנו מגיעים לגיל בו נרצה להציב גבולות ונתחיל בתהליך החינוך  יש לקחת בחשבון שהצבת  גבולות יש לעשות לכל אחד מהתאומים בנפרד. אם הגבלתי תאום אחד, אני מגבילה גם את השני. למשל, אם תאום אחד עבר את הגבול ועשה דבר אסור או מסוכן, אני אומרת לו "יובל, מאוד מסוכן מה שעשית. היית עלול להידרס! נועם ,  אסור לרוץ לכביש! זה מסוכן ואתה עלול להידרס" כל ילד צריך לדעת שגם עליו שומרים, שגם הוא חשוב, שגם לו דואגים.

תאומים נוגעים אחד בשני

מריבות

ככל שהתאומים גדלים מחריף המאבק שלהם על תשומת הלב של ההורים, ובדרך הזו גוברת  התחרותיות והקנאה. כל תשומת לב שתינתן לאחד התאומים  על ידי הורה תיצור תחרותיות. לכן היו  מודעים לכך ואמרו  לכל אחד  מהם  שמה שאני עושה - אני עושה גם עם השני. זהו המסר מרגיע  שאין פה התרחשות  מאחורי גבך. מעבר לכך, אל תחששו מקצת תחרות, זכרו, הקנאה היא טבעית ובריאה. הן הקנאה והן המריבות הן בשירות הנפרדות. הקנאה עוזרת  לכל תאום  לפתח זהות משלו. חשוב תמיד לאפשר זאת תוך הצבת   כללים וגבולות ברורים

תאומים

נפרדות

כדי להתחיל ליצור  תהליך של נפרדות בין תאומים וכדי ליצור התחלה של הגדרה עצמית של כל אחד מהתאומים  מומלץ בשלב הזה, שלכל אחד יהיו מספר צעצועים שהם  רק שלו, הדבר אינו מפריע להחזיק גם  ארגז  משחקים  משותף לשניהם .בניגוד למה שחושבים לא צריך לקנות  שניים מכל דבר, ולא  צריך לתת לשניהם חפצים או צעצועים זהים . לכל ילד צריך שיהיו  "החפצים שהם רק שלו" ושיהיו במגירה האישית שלו או בארגז שהוא רק שלו.