על פנטזיות, הריון וגידול תאומים

עודכן ב: ינו 28

כבר מהיותינו ילדים אנחנו מפנטזים על העתיד ומה הוא צופן עבורינו. איך תיראה החתונה שלי, לעיתים הפנטזיה כל כך מפורטת וכוללת את כל הפרטים הקטנים אפילו איך תיראה השמלה, האיפור, התסרוקת והפרחים ואיך כל מי שאני מכירה יגיע לחתונה והחופה תהיה מושלמת ושמימית, ירח הדבש יהיה במקום אקזוטי ואנחנו נתחיל בחיים משותפים, ההריון יהיה כל כך יפה, תהייה לי בטן עגולה מדהימה שאני אשוויץ בה עם בגדים צמודים והלידה תהיה במים עם מוזיקה שמקיפה אותי, עם בעל שמחזיק לי את היד ומנשק, והתינוק שיגיח לעולם יושם עלי וישר יתחבר לשד שלי ויתחיל לינוק. ואיזו משפחה תהייה לי , אני רוצה ארבע ילדים שני בנים ושתי בנות וכולם יהיו חברים טובים והם ישחקו יחד ויהיו תלמידים מצטיינים, כמשפחה כולנו נאהב לטייל ברחבי הארץ. ואיך הבית שלי יראה? הוא יהיה מתוקתק ואני אטייל עם התינוק שלי כל יום ואפגוש חברות ובערב בעלי יחזור מהעבודה ואני אקבל אותו בנשיקה עם ארוחת ערב חמה ויחד נשחק עם התינוק על השטיח ונקלח אותו יחד ולאחר מכן הוא יירדם ויישן במיטה היפה, שינה טובה ונינוחה וכך הלאה.........

אני בטוחה שחלק מהתיאור שלי דומה לחלומות שלכם ואולי ללחלק מכם יש פנטזיה אישית וכמוסה שהיא רק שלכם והיא מלווה אתכם מילדות ועד לבגרות ועל חלק מהנושאים התחלתם לפנטז רק בשנים היותר מאוחרות.

אבל מה קורה שהחיים מגיעים והם רחוקים מהפנזטיות שלנו? אנחנו מוצאים שאנחנו צריכים להתחתן בזמן קורונה והחלום על החתונה המפוארת התנפץ למול הצורך להתחתן רק עם 25 איש קרובים בגינה של המשפחה. על ירח דבש בחו"ל אנחנו רק יכולים להמשיך לחלום ועוד לזמן רב ועם הגעת ההריון המיוחל אנחנו מתבשרים שיש לנו תאומים. לרב הידיעה מכה אותנו בהלם ותדהמה ולוקח זמן לעכל ולהבין מה זה באמת אומר להיות אמא לזוג תינוקות. במקביל ההריון הכפול, כפול גם בתחושות שמלוות אותו, העייפות מאד גדולה, בחילות והקאות לעיתים מוגברים ולמשך זמן ארוך יותר יותר מהריון יחיד, הבטן גדלה מהר ובחודש חמישי כבר קשה לסחוב אותה היא נראית כמו בחודש שמיני .קשה מאד לישון, הכבדות והלאות מקשות על התפקוד. ההריון נחשב הריון בסיכון גבוה והוא מחייב הרבה יותר מעקב ובדיקות ולעיתים מתווספים לדאגות גם עלייה בלחץ הדם וצורך בשמירת היריון שמנתקת אותנו מחיי השגרה שלנו . ככל שהזמן עובר הקושי גדל ישנם כאבי גב וקושי לעשות גם דברים פשוטים, בהריון תאומים מאד קשה לעשות חיבור עתידי לשני עוברים ולזה מתווספים גם דאגות וחששות איך ניתן להסתדר עם גידול של השניים , הדאגות הן כלכליות, פיזיות ולכל זה מתווספת הדאגה וחשש מול משימת ההקשרות לשני תינוקות יחד. חוסר נוחות של חודשי ההיריון המתקדמים בהיריון תאומים מאד מקשה ואנחנו מוצאים את עצמנו כבר מייחלות ללידה ולהגעת השניים לעולם. בלידת תאומים המרחק בין הפנטזיה למציאות כל כך גדול שזה יוצר להרבה נשים קושי רב לעכל את החוויה ולעבד אותה ומשם להמשיך לתוך התפקיד ההורי שאין שום דרך להתכונן אליו לפני, או להבין את עומק הדרישה שלו מאיתנו סביב השעון. יש צורך לשחרר את הפנטזיה על לידה טיבעית ולהנחתם של התינוקות עלינולאחר הלידה. הריונות רבים לתאומים מסתיימים בלידה קיסרית במקרה הטוב ובפגות במקרה הפחות טוב. הנקת תאומים גם היא משימה לא פשוטה, כשמדובר בשני תינוקות רעבים וגם לפנק, לחבק ולהיקשר לתינוק החדש הוא משימה לא פשוטה שכאשר את עם אחד באותו הרגע את אינך עם השני . והרגשות המציפים בכל אחת מהסיטואציות הללו יוצרים רגשי אשם ויש להם השפעה לטווח ארוך על חווית האימהות.השאלה הנשאלת כיצד משפיעה הפנטזיה שהיתה לנו על הדרך שלנו להתמודד עם אתגרי ההורות לתאומים?


הפנטזיה שהיתה בראשינו זמן רב אינה המקום המציאותי והיא לא מה שקורה כאן ועכשיו.

כשאנחנו שקועים בפנטזיה שלנו על היריון לידה ועל ההורות לעיתים הפנטזיה אינה מאפשרת לנו להיות נוכחים בחיים האמיתיים ובחוויות שמקיפות אותנו ואינה מאפשרת לנו ולהתבונן במה שקורה סביבנו ברגע זה.ניפוץ הפנטזיה לרב מלווה אותנו בתחושות של אכזבה ותסכול הקשיים שבהם שאיתם אנחנו צריכים להתמודד מקבלים ממדים גדולים יותר הכל נראה קשה יותר ופנטזיה שמילאה אותנו זמן רב היא למעשה סוג של חלום שאנחנו צריכים ללמוד לשחרר ולחזור אל מה שאמיתי ומציאותי ברגע הנוכחי.


החיים האמיתיים מתרחשים ברגע זה כאשר אנחנו משתנים והופכים להיות אימהות לתאומים .הטיפול בתאומים לוקח מאיתנו את כל מה שאנחנו מכירים על חיינו הבוגרים, החופש שהיה לנו ובנוסף את החופש לעשות מה שאנחנו בוחרים ומתי שאנחנו בוחרים. הטיפול בתאומים לאחר הלידה ולאורך השנה הראשונה הוא מאד סיזיפי לעיתים מעמיס עלינו ריגשית ופיזית ולכן שחרור הפנטזיה שליוותה אותנו שנים רבות הכרחית כדי שנוכל לעבד את החוויה העוצמית שכרגע עברנו ולהבין איך אנחנו מתחילים להתמודד עם החיים החדשים כמו שהם. יש צורך לעבור למציאות מ"סיפור אגדה" נפלא שרקמנו בראשינו עוד מילדותינו למשך שנים רבות. כאשר אנחנו משחררים את הפנטזיה אנחנו למעשה מתפנים לטפל בבריאות הנפשית והגופנית ובאושר שמזמנת החוויה העוצמתית שהגיעה והציפה את חיינו. שחרור הפנטזיה מאפשר לנו לחיות את החיים ומאפשר לנו להתמודד עם כל האתגרים החדשים של החיים בצורה יותר טובה ומאפשרת.