על הורות לתאומים ורשתות חברתיות

האם האפשרות להתייעץ על כל דבר ברשתות החברתיות הוא נכון עבורי ? עבור ההורות שלי? האם זה מוביל אותי לבלבול או בהירות לגבי הדילמות הההוריותשאני אני נתקלת בהם במלך ההורות? בשנים שאני גידלתי את התאומים שלי, התיעצות בפייסבוק או אפילו קריאה מאמרים באינטרנט לא היתה אופציה כלל. את מקורות המידע שלי הייתי צריכה "לגרד" ממגזנים להורים או ספרים אבל גם ואז וגם היום לא נכתבו כמעט ספרי הדרכה עבור הורים שמגדלים תאומים. גם העובדה שכהורה לתאומים לא הייתי מוקפת בהורים לתאומים כמוני וההורים שלי לא גידלו תאומים כך שלא היה לי ממח ממי ללמוד איך מגדלים תאומיםאז נוצר מצב שבו הייתי צריכה לסמוך רק עצמי ועל האינטואיציה האימהית שלי . כיום כשאינטרנט הפך להיות חלק בלתי נפרד מחיינו והפייסבוק תופס בהם חלק ניכר אנחנו מרבים להתייעץ על כל דבר קטן וגדול עם הורים כמונו.

עם זאת אני חייבת לומר שאני רואה כאן אליה שנעוץ בה קוץ ענקי. ולמה אני מתכוונת?

היום כהורים אנחנו פחות בודדים והפייסבוק מציע לנו קבוצות בעלות מכנה משותף דומה, שעם החברים בקבוצה נוכל לחלוק חוויות, להתייעץ, לצחוק וגם לבכות יחד. זה כיף גדול שלא היה מנת חלקי בשנים שאני גידלתי את הילדים שלי אבל השאלה האם מעבר לתמיכה ולשיתוף בפייסבוק זה אכן מקור מהימן לאינפורמציה ?

אני נתקלת באימהות ששואלות שאלות רפואיות גם כאלה המתיחסות למצבים רפואיים בהיריון וגם כאלה שמתיחסות לתינוקות שלהן. בעיני זה אינו אחראי להתסמך על ניסיון אישי של חברים בפייסבוק כי לרב המקרים אינם זהים ומה שנכון לאחד אינו בהכרח נכון ומתאים לאחר (מחלות ומצבי רקע שונים, תופעות וסימפטומים שעל פניהם נראים דומים אבל הם מצבי חולי שונים וכו...) והסתמכות על מידע שאינו ניתן על ידי איש מקצוע עלול להיות מסוכן וחסר אחריות. תופעה נוספת נפוצה כשאנחנו שואלים לניסיונם של אחרים התשובה מסתמכת על מקרה פרטי שאינו בהכרח נכון עבורינו. לדוגמא שאלה שחוזרת הרבה בקרב קהילת ההורים לתאומים:".באיזה גיל התאומים שלכם התחילו לישון לילה שלם?" ומקבלים מבול של תשובות שונות ואחרות אחת מהשניה. חלק מההורים יספרו שהתאומים שלהם ישנים לילה שלם כבר מגיל חודשייים וחלק יספרו שהם כבר בני ארבע ועדין מתעוררים בלילה לחיבוק מוצץ שתיית מים ועוד.... אז מה חש הורה שקורא את התשובות הכל כך שונות לשאלתו? מצד אחד הוא ירגיש שמשהו אצלו לא בסדר כי יש כאלה שישנים כבר מגיל חודשיים ושלו כבר בני שנה ועדין מתעוררים בלילה ומכאן יש להניח שיש משהו שהוא עושה לא בסדר. מצד שני הוא ירגיש יאוש גדול כי המצב כמו שהוא עלול להימשך עד גיל ארבע ....ומי יודע מתי זה יסתיים ותגיע שנת הלילה המיוחלת.

לסיכום אני רוצה לומר שאינטרנט בכלל והפייסבוק בפרט הכניסו לחיינו דברים כל כך יפים כמו מקום לתייעצות ותמיכה, האפשרות לקבל אינפורמציה בצורה נגישה וקלה אבל מצד שני צריכים עלינו להיות מודעים לסכנות וזה מצריך אותנו להבין את החשיבות שבחיפוש אחר מידע מהימן ויותר מזה לסמוך על עצמנו, לפתח את האינטואציה והדרך ההורית היחודית לנו ופחות להסתמך על נסיונם של אחרים שלא תמיד יהיה נכון לנו או עבור הילדים שלנו.


1 צפיות0 תגובות